România a cucerit o medalie de aur, sâmbătă, în finalele desfăşurate pe distanţa de 1.000 m la Campionatele Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret de la Belgrad, prin Cătălin Chirilă şi Constantin Dîba, la Canoe-2, Under-23.

Românii s-au impus cu timpul de 03 min 38 sec 500/1000, devansând Republica Moldova, cu 156/1000, şi Ucraina, cu 01 sec 788/1000.

În finala de la Kaiac-2 feminin, Under-23, Florida Ciuta şi Daniela Varona s-au clasat pe locul 5. Tot pe 5 a terminat Florentina Caminescu, la Kaiac-1, Under-23. Ştefan Strat a ocupat locul 6 la Canoe-1 tineret. În cele trei finale ale juniorilor, Alexandru Pătraşcu a fost al şaptelea la Canoe-1, Laura Pleşca a şasea la Kaiac-1, iar Paul Buric şi Cristian Zosima au terminat pe 6 la Canoe-2.

Sportivii români vor mai evolua în alte şapte finale. La juniori, Alexandru Pătraşcu s-a calificat în finala la C1 pe 500 m, iar Livia Căle a obţinut biletul pentru finala similară feminină, Pătraşcu obţinând calificarea şi în finala de la C1 pe 200 m, o altă finală fiind la K4 feminin pe 500 m (Angela Bodnariuc, Carmen Petre, Laura Pleşca, Adrieana Mihai). La categoria Under-23 vor mai evolua în finale la K2 feminin 500 m (Florida Ciuta, Daniela Varona), C2 masculin 500 m (Cătălin Chirilă, Constantin Dîba) şi K4 masculin 500 m (Cosmin Lulciuc, Răzvan Albişoru, Aurelian Ciocan, Sorin Cical).

România participă cu 37 sportivi la ediţia 2017 a Campionatelor Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret şi are ca obiectiv 5 medalii şi 6 locuri IV-VI.